Ratifikace v Senátu

Dne 6. 5. 2009 Senát vyslovil souhlas s rartifikací Lisabonské smlouvy. K úplné ratifikaci již chybí jen podpis prezidenta, který by správně měl být jen formalitou... Každopádně Česká republika přestala být jedinou a poslední zemí, která se ke smlouvě nevyjádřila. Dostali jsme se do situace srovnatelné s Německem či Polskem: parlamentní ratifikace je za námi a čeká se na podpis hlavy státu. A samozřejmě na vývoj v Irsku.

Podívejme se však na hlasování v Senátu podrobněji:

Stoprocentní podporu získala LS v klubech ČSSD (29 hlasů) a KDU-ČSL (7 hlasů). V Klubu otevřené demokracie hlasovali všichni pro, kromě senátorky Juřenčákové, která se zdržela (5 hlasů pro).

V ODS hlasovalo 19 senátorů proti, 12 pro, 3 se zdrželi, 2 nehlasovali (12 hlasů pro). Každý se 3 nezařazených senátorů (zvoleni za KSČM) hlasoval jinak: 1 pro, 1 proti, 1 se zdržel.

Celkem tedy v Senátu LS získala 54 hlasů, proti bylo 20, zdrželo se 5, nehlasovali 2.

Připomeňme, že v tomto případě „zdržení se“ znamená pro výsledek hlasování přesně to samé, jako kdyby dotyčný hlasoval proti. Odchod ze sálu naopak usnadňuje přijetí návrhu. Kdyby všichni senátoři byli přítomni, smlouva potřebovala získat podporu 49 hlasů. Vzhledem k odchodu 2 senátorů z ODS stačilo i pouhých 48.

Detail hlasování najdete zde.

 


TOPlist CZIN.eu